Program szczepienia przeciw wirusowi HPV

1 czerwca 2023 rusza w Polsce powszechny, dobrowolny i darmowy program szczepienia przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat (Roczniki 2010 i 2011)                                                                                                     

Wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus) jest odpowiedzialny za rozwój łagodnych zmian o charakterze brodawek na błonach śluzowych                            i skórze. Niebezpieczne są typy onkogenne wirusa o wysokim potencjale wywoływania zmian nowotworowych, gdzie w wyniku przetrwałego zakażenia może dojść po latach do rozwoju raka szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła.

Większość zakażeń HPV na szczęście ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak u niektórych osób nie dochodzi do samoistnego usunięcia wirusa. Wtedy zakażenie przetrwałe może w kolejnych latach prowadzić do onkogenezy (procesu powstania nowotworu) i wywołać zagrażającą życiu chorobę, np. raka szyjki macicy.

Do zakażenia HPV dochodzi głównie przez kontakty seksualne. I to jest ważna informacja w odniesieniu do szczepień. Ponieważ szczepionka ma chronić przed zakażeniem wirusem, szczepienie powinno zostać przeprowadzone w okresie poprzedzającym inicjację seksualną, jeszcze przed potencjalnym kontaktem                      z HPV. Dlatego szczepienie nastolatków przynosi najwięcej korzyści. Po pierwsze – wyprzedza wtedy ewentualne zakażenie wirusem HPV, a po drugie – badania wykazały, że w tym wieku odpowiedź poszczepienna jest najlepsza.

Rodziców zainteresowanych zaszczepieniem swojego dziecka                 w punktach szczepień podległych SP ZOZ w Skołyszynie proszeni są o kontakt telefoniczny pod jeden z niżej podanych nr telefonów:

GOZ Skołyszyn – tel. 134491024

WOZ Święcany – tel. 134495003

WOZ Harklowa – tel. 134495006

W w/w Punktach Szczepień można umówić termin szczepienia oraz uzyskać więcej informacji dotyczących szczepienia.

UWAGA Nie obowiązuje rejonizacja, tzn dziecko nie musi mieć złożonej deklaracji do lekarza w Ośrodku, w którym chce się zaszczepić.

         

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Higiena szkolna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.