Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Uważa się, że język polski – obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego – to jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata. Poprawne posługiwanie się polszczyzną to sztuka. Wiedzę trzeba stale odświeżać, ponadto warto też sprawdzać, gdzie jeszcze popełniamy błędy, a w czym przodujemy.

W minionym tygodniu uczniowie Szkoły Podstawowej w Jabłonicy uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Jest to święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej i uświadamiać, że jest to najskuteczniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Dzień Języka Ojczystego był wspaniałą okazją, żeby w sposób ciekawy ćwiczyć trudne zagadnienia języka polskiego. Dzieci rozwiązywały łamigłówki
i quizy, poznały ciekawostki związane z polszczyzną, tropiły błędy językowe, ćwiczyły dykcję, mierząc się z łamańcami językowymi. Dzięki zabawie miały okazję zweryfikować swoją wiedzę i ją uzupełnić a także odkryć piękno ojczystej mowy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.