Szkoła Pamięta 2021

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach w sposób szczególny  upamiętniliśmy ważne rocznice, wydarzenia i postacie historyczne.

19 października uczniowie kl. 7 i 8 uporządkowali cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Zapoznali się również z wydarzeniami i skutkami Bitwy Gorlickiej. Cmentarz jest jednym z sześciu znajdujących się na terenie gminy Skołyszyn. Wszystkie zostały zaprojektowane przez Austriaka Jägera, dlatego napisy na nagrobkach są w języku niemieckim. Uczniowie klas 7 i 8 uczą się tego języka i mieli okazję przeczytać inskrypcje po niemiecku. Warto dodać, że wśród pochowanych żołnierzy są również Polacy, którzy byli wcieleni do obcych armii. Była to ważna lekcja historii.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” 29 października uczniowie kl. 5 złożyli wiązankę biało – czerwonych kwiatów i zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy polskich, austriackich, rosyjskich i niemieckich.

W szkole wykonano gazetkę tematyczną o lokalnym bohaterze z czasów II wojny światowej – Karolu Żabińskim, który był działaczem Armii Krajowej. Wykorzystano pamiątki  przekazane przez rodzinę działacza.

Młodzież szkolna miała okazję zapoznać się również z prezentacją multimedialną na temat I i II wojny światowej.

        Akcja „Szkoła Pamięta” cieszyła się dużym zainteresowaniem i wykształciła u uczniów postawy patriotyczne i obywatelskie. W następnym roku szkolnym na pewno weźmiemy udział w tej akcji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.