„Ocalić od zapomnienia”

5 grudnia 2024 r. w Szkole Podstawowej w Jabłonicy odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 80-tą rocznicę pacyfikacji wsi Jabłonica. Z tej okazji swoją obecnością zaszczycili nas zacni goście: Bogusław Kręcisz – Wójt Gminy Skołyszyn,  Paweł Gutkowski – zastępca Wójta, Stanisław Wojdyła –  wiceprzewodniczący Rady Gminy Skołyszyn, Krzysztof Sarnecki – radny Rady Powiatu Jasielskiego, Gabriel Węgrzyn – sołtys wsi Jabłonica, Bogusława Bylinowska – przewodnicząca KGW w Jabłonicy oraz Panie z KGW Jabłonica,  przedstawiciele Rady Sołeckiej Jabłonicy, Krzysztof Bylinowski- Prezes OSP w  Jabłonicy, Katarzyna Bylinowska – Węgrzyn – przewodnicząca Rady Rodziców, Panie z Zarządu Rady Rodziców, emeryci, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz uczniowie.

W pierwszej części akademii przenieśliśmy się do roku 1944, a dokładnie do 24 grudnia. Nasi uczniowie odegrali kilka scenek ukazujących życie mieszkańców wsi Jabłonica w tym czasie. Wojna zastała ludzi przy obowiązkach, które wykonywali na co dzień. Kobiety szykowały obiady, dzieci bawiły się, a mężczyźni wykonywali prace w gospodarstwie. Mieszkańcy Jabłonicy pomagali partyzantom, którzy przemieszczali się w lesie w Liwoczu i w Nowinach. Dostarczali im jedzenie i amunicję. Młodzi jabłoniczanie chcieli walczyć. Niemcy przysłali szpiega, który miał donosić hitlerowcom, kto w Jabłonicy pomagał partyzantom. Dlatego, gdy nadszedł pamiętny dzień Wigilii 1944 r. Niemcy okrążyli całą Jabłonicę. Wieś wypełniła się dymem z podpalonych domów, krzykami Niemców oraz płaczem dzieci i kobiet. Niemcy rabowali wszystko, nawet ostatki chleba i ziemniaków, a wszystkich mieszkańców Gór zapędzili na pagórek przy krzyżu i otoczyli kordonem straży, by nikt nie uciekł. Nasi uczniowie znakomicie odegrali ludzi z Jabłonicy i Niemców. Wykazali się również znajomością języka niemieckiego, w którym wydawali rozkazy mieszkańcom Jabłonicy. Najbardziej wzruszający był moment, gdy przerażeni mieszkańcy Gór stali pod krzyżem i modlili się o cud ocalenia. Niemcy celowali w nich karabinami i uciszali ich, krzycząc: „Ruhe”, „Polnische Banditen” i gdy wydawało się, że nie unikną śmierci na miejsce egzekucji przybył żołnierz, który przyniósł rozkaz z Ostkomando z Czermnej. Dzieci i kobiety mogły wrócić do domów, a mężczyzn zabrano na przesłuchanie na Ślamówkę.

W ostatniej scence uczniowie odegrali wieczerzę wigilijną z 1944 r. Nic nie było do jedzenia. Zostały tylko puste talerze, sianko i opłatek. Było biednie, ale wszyscy byli szczęśliwi, że żyją. Późnym wieczorem mężczyźni wrócili do domów.

Uroku całości dodawały pieśni patriotyczne i prezentacje filmowe.

Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem wcielili się w postacie jabłoniczan oraz niemieckich żołnierzy. Należy przypominać o tych wydarzeniach z 1944 r., by ocalić je od zapomnienia.

         W drugiej części przedstawienia widzowie mogli zobaczyć jasełka. Uczniowie przenieśli nas w świąteczny klimat i czas narodzenia Bożego Dzieciątka. Mogliśmy zobaczyć wędrówkę Maryi i Józefa na spis ludności, narodzenie w szopce, hołd pasterzy i trzech króli oraz zawziętość króla Heroda. Mieliśmy okazję posłuchać nastrojowych kolęd.

Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom i występującym uczniom. Wszystkim zaangażowanym nauczycielom, pracownikom obsługi i rodzicom dziękujemy za przygotowanie tej wspaniałej uroczystości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.