W dniach 8 i 9 października 2024r. uczniowie z klas IV – VIII w ramach programu „Poznaj Polskę” wybrali się na dwudniową wycieczkę do Łodzi.
Pierwszy dzień w Łodzi rozpoczęliśmy od spaceru po mieście. W większości miast centralnym punktem jest rynek – w Łodzi jest to ulica, licząca aż 4 kilometry. Znajdują się tam okazałe kamienice, pokazujące pełne bogactwo architektury XIX wieku, do tego miejskie pałace, oryginalne pomniki, a w podwórzach kolejne wyjątkowe miejsca do odkrycia.
Idąc ulicą Piotrkowską, zobaczyliśmy Ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Kufer Reymonta, Fotel Jaracza oraz Pomnik Lampiarza. Podążając Aleją Gwiazd znajdującą się na szlaku filmowym mijaliśmy Muzeum Kinematografii w dawnym Pałacu Scheiblerów, figurkę Misia Uszatka oraz dawną drukarnię.
Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki EC1, wizytę rozpoczęliśmy od wysłuchania prelekcji pt. „Gwiazdozbiory jesiennego nieba” w tamtejszym Planetarium. Potem uczniowie udali się na obiad. Po posiłku rozpoczęło się zwiedzanie interaktywnego Centrum Nauki EC1. Jest to niezwykle interesujący obiekt. Następnie udaliśmy do hotelu, w którym zjedliśmy kolację. Wieczorem ponownie uczniowie wrócili do centrum miasta.
Zajrzeliśmy w podwórze kamienicy nr 3 przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi , gdzie skryte jest niesamowite, całkowicie pokryte szklaną mozaiką podwórko, znane jako Pasaż Róży. Kryje się za nim historia. Wygląd miejsca jest nawiązaniem do choroby córki autorki – Róży. Skrzące się delikatnie w wieczornym świetle lamp ściany kamienic , zrobiły na nas wrażenie. Dziewczynka doświadczyła dramatu bycia niewidomą, jednak cała historia zakończyła się dobrze i dziecko odzyskało wzrok. Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem Manufaktury.
Dawny kompleks fabryczny rodziny Poznańskich od 2006 r. jest otwarty dla wszystkich. Zabytkowe budynki wykorzystywane są na muzea, teatr, kino, a także pełne spektrum różnych lokali gastronomicznych.
Następnego dnia uczniowie udali się do Muzeum Miasta Łodzi. Od 1975 r. zajmuje się ono gromadzeniem i prezentowaniem zbiorów poświęconych historii Łodzi i jej mieszkańców, badaniem dziejów miasta, a także upowszechnianiem wiedzy o jego przeszłości oraz współczesności. Główną siedzibę Muzeum stanowi dawny Pałac Rodziny Poznańskich. Wzniesiona na życzenie jednego z najważniejszych rodów fabrykanckich XIX-wiecznej Łodzi, monumentalna rezydencja stanowi symbol dynamicznego rozwoju miasta, które w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat przekształciło się z małej osady w centrum przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego. Po zwiedzeniu tego okazałego i pięknego obiektu uczniowie udali się do Mandorii.
Mandoria to park rozrywki osadzony w scenerii renesansowej Europy, gdzie XVI- wieczne miasto handlowe zmienia się w pełen przygód park. Uczniowie dali się porwać ekscytującej przygodzie. Czekały wspaniałe karuzele, ekscytujące przejażdżki roller-coasterami, ogromna zjeżdżalnia i mnóstwo innych atrakcji. Ponadto dzieci uczestniczyły również w warsztatach: ”Historia pieniądza”, w czasie których poznały historię pojawienia się pieniądza i miały okazję samodzielnie wybijać monety.
Po wielkogodzinnych rozrywce zmęczeni ale zadowoleni uczniowie udali się w drogę powrotną. Przebiegła ona bez komplikacji i bezpiecznie dojechaliśmy do Jabłonicy. Z pewnością ta ekscytująca wyprawa na długo pozostanie w naszej pamięci.