Wizyta Erasmus+ w naszej szkole

Między 13 a 17 marca 2923 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli szkół partnerskich projektu Erasmus+ „Together For a Better World” Școala Gimnazială Ilva Mare z Rumunii oraz 26 Haziran Ortaokulu z Tokat w Turcji. 

W pierwszym dniu w ceremonii powitalnej wzięli udział przedstawiciele Gminy Skołyszyn: Wójt Bogusław Kręcisz, Zastępca Wójta Paweł Gutkowski, Skarbnik gminy Jacek Kędzior oraz Przewodniczący Rady Gminy Dariusz Łyszczarz. Radę Rodziców szkoły reprezentowała jej przewodnicząca Pani Monika Gurbisz. Nasi uczniowie pod opieką Pań Urszuli Okarmus-Piecha, Doroty Kosiba oraz Magdaleny Maduzia przygotowali piękną ceremonię otwarcia urozmaiconą polskimi tańcami narodowymi: polonezem i krakowiakiem przygotowanymi z grupami uczniów przez Panią Dyrektor Łucję Biernacką i Natalię Szepiecińską. Po ceremonii otwarcia uczniowie szkół partnerskich przedstawili prezentacje o wytwarzaniu energii odnawialnej w ich krajach a następnie wzięli udział w zajęciach, na których tworzyli makiety znanych budowli z materiałów recyklowalnych.

Drugi dzień.
Odwiedziliśmy rzeszowską firmę fotowoltaiczną ML System, produkującą innowacyjne systemy wytwarzania energii ze słońca – okna fotowolaiczne, fasady czy dachówki. Potem zobaczyliśmy proces oczyszczania wody dla całego Rzeszowa w tamtejszym MPWiKu.
Trzeci dzień. Najbardziej aktywny.
Rano wizyta w zakładzie firmy Vortumnus w Skołyszynie, gdzie zobaczyliśmy cykl produkcji przetworów z owoców a goście otrzymali zestawy prezentowe od firmy. Dziękujemy!
Południe to odwiedziny w muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej a popołudniu przejażdżka bryczkami w Stadninie Huculskiej w Regietowie.
Czwarty dzień.
Zobaczyliśmy z bliska farmę wiatrową w Rymanowie. Wielu z nas nie zdawało sobie sprawy z tego, jak ogromne to konstrukcje. Potem odwiedziliśmy wnętrze zapory wodnej w Solinie, by dowiedzieć się jak produkowana jest energia z przepływającej przez nią wody.
 Piąty dzień.
Przeciekawe warsztaty pt. „Rośliny nasze zielone płuca” prowadzone przez skołyszyńską zielarkę Pania Izabelę Lorenc. Po nich sadzenie roślin w przyszkolnym ogródku, które dostarczył nam rodzic jednego z naszych uczniów, Pan Wiesław Sikora. Kolejne zadanie, to praca nad memami z mobilności i konkurs na najlepszy mem. A dzień zakończył się
Ceremonia pożegnalna.
Tak pięknie było, ale się … pożegnać nastał czas. Ale wcześniej parę niespodzianek, bo jednej z naszych … i tu w języku naszym brakuje słowa … „gościanek”? … przytrafiły się urodziny. To i mała niespodzianka była, co serducho ucieszyła. Potem konkurs na mema mobilności, choć nie wygrał żaden z gości. Nagrody żeśmy rozdali, a co było dali … ci co byli to wiedzą, a resztę to już fotki opowiedzą.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.